Siirry sisältöön

Kotiseutuarkisto-sukututkimuspäivä 11.4.2024

Kotiseutuarkisto-sukututkimuspäivä järjestetään Säkylä- ja Köyliö-seurojen yhteistyönä to 11.4.2024 klo 9.30 – 15.30 Säkylän kunnanviraston valtuustosalissa. Aamukahvin jälkeen kuullaan Juha Vuorelan luento ”Ihmiselämän merkittävimmät hetket (syntymä, avioliitto ja kuolema). Ohjelma jatkuu ruokatauon jälkeen klo 13.15, jolloin esitellään kaksi kotitallennetta, toinen Säkylästä ja toinen Köyliöstä. Iltapäivän ohjelmaan kuuluvat myös Säkylän uuden kirjasto-kulttuuripäällikön Liisa Asialan tapaaminen ja Säkylän kansalaispiston kuulumiset. Paikallisena toimijana esittäytyy Räisälä-museo.

Ohjelma jatkuu tämän jälkeen Kepolan seurakuntatalossa klo 16.15, ja se päättyy klo 19.15. Katsellaan Yttilän Raitti-videot sekä Köyliön kirkon ja hautausmaan esittelyvideot sekä tutustutaan kirkkoherra Yrjö Lehtolasta ja hänen perheestään koottuun valokuva-aineistoon. Osallistumismaksu 10 euroa, joka sisältää aamukahvin ja kaksi arpalipuketta. Arvonta klo 15.30 Säkylän kunnanvirastossa. Sitovat ilmoittautumiset 31.3.2024 mennessä ilmoittautumislomakkeella tai sähköpostilla kalevi.salmi@fimnet.fi. Maksu Säkylä-seuran tilille FI36 5448 0120 0255 06. Maksaminen mahdollista myös käteisellä aamukahvin yhteydessä.

Kalle Heiska esittelee Säkylä-seuran tuotteita vuoden 2023 tapahtumassa.