Siirry sisältöön

Säkylä-seuran jäsenkirje 20.5.2022

Säkylä-seuran jäsenille

Hip hei! Kesä lähestyy! Tässä Säkylä-seuran tuoreimmat kuulumiset:

Kuten viime tiedotteessa jo kerrottiin, Säkylä-seura järjestää museotapahtuman Korven museomyllyssä lauantaina 21.5.2022 klo 13-18. Ohjelmassa museomyllyn esittelyä ja käynnistyksiä, haitarimusiikkia ja laulua (Satakielet esiintyy), arvontaa (hyvät palkinnot!), kehräystä, lautanauhan ja neulakintaan valmistusnäytöksiä, kansallispukunäyttely, piha-alueella seppä takomassa, vanhan vetotraktorin esittelyä ja ajonäytöksiä, pihapelejä, aitauksissa kotieläimiä ja lapsille poniajelua. Puffetti. Yleisöllä on myös mahdollisuus tuulettaa omia (tuunattuja) kansallispukujaan. Lämpimästi tervetuloa!

Sitten vielä vähän kertausta: Säkylän Jokeri 2022 on haussa. Kirjalliset ehdotukset tulee jättää Säkylä-seuran sähköpostiosoitteeseen sakylankotiseutuyhdistys@gmail.com 31.5.2022 mennessä. Uusi Jokeri julkistetaan Säkylän Taiteiden yössä 19.8.2022 klo 18 alkaen. Tapahtuma järjestetään Säkylän kunnanvirastossa ja sen lähiympäristössä.

Kesän 2022 kulttuurimatka järjestetään yhteistyössä Köyliö-seuran kanssa 19.7.2022 ja se suuntautuu Karviaan Anne Mattilan Taidekahvilaan. Ohjelma liitteenä. Ilmoittautumiset Helena Santalalle 28.6.2022 mennessä, p. 050 5417945.

Seuraa myös Elämää Säkylässä – valitse SäKyläsi –hankkeen nettijulkaisuja. Hanke jatkuu vielä kesään 2023. Säkylän torilla meillä on mahdollisuus tavata tuttuja ja tutustua erilaisten yhdistysten toimintaan Kesäkontissa, jota voi varata hanketyöryhmän puheenjohtajalta Anne Reunaselta, p. 0400 606362. Myös yhteisötila Tinkilää on mahdollisuus varata vielä tämän vuoden loppuun saakka. Se toimii erinomaisena kokous- ja neuvottelutilana, ja se toimii myös etätyöpisteenä. Tilan käyttö on maksutonta. Varauksia ottaa vastaan Säkylä-seuran hallituksen jäsen Jorma Teppo, p. 044 319548.

Säkylä-seuran vuosikokous valitsi uuden hallituksen vuodelle 2022. Puheenjohtajana jatkaa Terttu Pesonen-Säilä, p. 0400 619888 ja varapuheenjohtajana Kari Madekivi. Tuula Seppänen-Sirniö toimii rahastonhoitajana. Hallituksen muut jäsenet ovat Anu Juva, Kimmo Koivisto, Pirkko-Liisa Peltonen-Santala ja Tuula Vätti. Varajäseninä toimivat Kalle Heiska, Jussi Kauppi, Timo Mäntyranta ja Liisa Siltanen.

Hyvää alkukesää kaikille,

Terttu Pesonen-Säilä, hallituksen puheenjohtaja