Siirry sisältöön

Säkylän Jokeri 2018 julkistettiin

Säkylän Jokeri 2018 julkistettiin Säkylän tuulimyllyaukiolla 9.6.2018 klo 11. Uusi Jokeri on säkyläläinen musiikin monitoimimies Kauko Aalto, joka yhdessä Mikko Tuomolan, Jukka Nurmen ja Jukka Surven kanssa avasivat julkistamistilaisuuden harmonikkojen yhtessävelin.

 

Aiemmin valituista Jokereista mukana olivat Anne-Mari Ventelä (2012) ja Tuula Vätti (2016).

Jokerihatun ja kunnikirjan Säkylä-seuran puolesta luovuttivat puheenjohtaja Terttu Pesonen-Säilä ja hallituksen jäsen Marko Helminen. Kuvat otti Jari Korpela, hallituksen jäsen hänkin.

Julkistamistilaisuuden jälkeen tehtiin vielä kotiseuturetki Säkylän Avoimet Kylät -tapahtumien kolmeen kohteeseen. Ryhmä tutustui Honkasen lypsytilaan Vuorenmaalla, Korven museomyllyyn ja Räisälä-museoon Kepolassa.