Siirry sisältöön

Uutiskirje 1/2024

Kutsu vuosikokoukseen 19.3.2024

Säkylä-seuran vuosikokous järjestetään Yhteisötila Tinkilässä ti 19.3.2024 klo 18. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat, kuten vuoden 2023 tilinpäätös ja toimintakertomus sekä vuoden 2024 toimintasuunnitelma ja talousarvio. Lisäksi kokouksessa valitaan hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle vuosille 2024-25 ja kutsutaan yhdistyksen kunniajäseneksi Säkylä-seuran pitkäaikainen jäsen ja aktiivitoimija. Tervetuloa mukaan! On tärkeää, että tulet paikalle; tämäkin vuosi tuo mukanaan paljon mielenkiintoista toimintaa ja osallistumismahdollisuuksia.

Kotiseutuarkisto-sukututkimuspäivä 11.4.2024

Kotiseutuarkisto-sukututkimuspäivä järjestetään Säkylä- ja Köyliö-seurojen yhteistyönä to 11.4.2024 klo 9.30 – 15.30 Säkylän kunnanviraston valtuustosalissa. Aamukahvin jälkeen kuullaan Juha Vuorelan luento ”Ihmiselämän merkittävimmät hetket (syntymä, avioliitto ja kuolema). Ohjelma jatkuu ruokatauon jälkeen klo 13.15, jolloin esitellään kaksi kotitallennetta, toinen Säkylästä ja toinen Köyliöstä. Iltapäivän ohjelmaan kuuluvat myös Säkylän uuden kirjasto-kulttuuripäällikön Liisa Asialan tapaaminen ja Säkylän kansalaisopiston kuulumiset. Paikallisena toimijana esittäytyy Räisälä-museo.

Ohjelma jatkuu tämän jälkeen Kepolan seurakuntatalossa klo 16.15, ja se päättyy klo 19.15. Katsellaan Yttilän Raitti-videot sekä Köyliön kirkon ja hautausmaan esittelyvideot sekä tutustutaan kirkkoherra Yrjö Lehtolasta ja hänen perheestään koottuun valokuva-aineistoon. Osallistumismaksu 10 euroa, joka sisältää aamukahvin ja kaksi arpalipuketta. Arvonta klo 15.30 Säkylän kunnanvirastossa.

Sitovat ilmoittautumiset 31.3.2024 mennessä ilmoittautumislomakkeella tästä tai sähköpostilla kalevi.salmi@fimnet.fi. Maksu Säkylä-seuran tilille FI36 5448 0120 0255 06. Maksaminen on mahdollista myös käteisellä aamukahvin yhteydessä.

Museomyllytapahtuma 18.5.2024

Viime vuoden tapaan järjestämme jälleen museomyllytapahtuman Korven Alisella myllyllä la 18.5.2024 klo 14-18. Tule mukaan! Mylly käynnistetään tasatunnein. Paikalla on myös kunnostettu vanha vetokone ja muutamia vanhoja traktoreita. Saattaapa paikalle porhaltaa myös pappamopoja. Rekon riihessä esitellään Annastiina Virmavirran ja Tatsuo Hoshikan taidetta. Piha-alueella jälleen kotieläimiä ja poniajelua lapsille! Kansallispukujen tuuletus, haitarimusiikkia, arpajaiset, puffetti lätynpaistoa. Tervetuloa!

Säkylän Jokeri 2024 valitaan nyt 13. kerran

Säkylän Jokeriksi voi jälleen tehdä ehdotuksia. Vuoden 2024 Jokeri julkistetaan Säkylän Taiteiden yössä 16.8.2024. Ehdotukset kirjallisine perusteluineen tulee jättää Säkylä-seuran sähköpostiosoitteeseen sakylankotiseutuyhdistys@gmail.com 31.5.2024 mennessä.

Säkylän Jokeriksi voidaan valita henkilö, joka on pitkäaikaisesti toiminut Säkylän kunnan asukkaiden hyvinvoinnin edistämiseksi yhdessä tai useammassa vapaaehtois- ja talkootyötä organisoivassa yleishyödyllisessä yhdistyksessä, tai on muuten merkittävällä tavalla edistänyt kunnan asukkaiden hyvinvointia, tai tehnyt Säkylää tunnetuksi muulla tavoin.

Kesän 2024 kulttuurimatka 13.7.2024 Tammisaareen ja Fiskarsin ruukkiin

Säkylä- ja Köyliö-seurojen tämän vuoden yhteinen kulttuurimatka suuntautuu Tammisaareen Helene Schjerfbeck-museoon ja Fiskarsin ruukin alueelle. Ajankohdaksi on sovittu la 13.7.2024 ja matkalle lähdetään aamuvarhain A. Tuomisen linja-autolla. Matkaohjelmaa viimeistellään parhaillaan. Matka on omakustanteinen ja siitä ilmoitetaan tarkemmin seuraavassa uutiskirjeessä.

Säkylän Taiteiden yö 16.8.2024

Säkylän Taiteiden yö järjestetään pe 16.8.2024 Säkylän kunnanviraston sisä- ja ulkotiloissa. Tästäkin asiasta tarkemmat tiedot seuraavassa uutiskirjeessä.

Voimaannuttavaa ja aurinkoista kevätaikaa toivottaa
Säkylä-seuran hallitus

Uutiskirje pdf-muodossa