Siirry sisältöön

Uutiskirje 2/2024

Säkylä-seuran henkilö- ja yhteisöjäsenille

Vuosikokouksen 19.3.2024 kuulumiset

Säkylä-seuran vuosikokous järjestettiin Yhteisötila Tinkilässä ti 19.3.2024 klo 18. Kokouksessa käsiteltiin sääntömääräiset asiat kuten vuoden 2023 tilinpäätös ja toimintakertomus sekä vuoden 2024 toimintasuunnitelma ja talousarvio. Hallitukseen tulivat valituiksi kaikki samat henkilöt, jotka jo edellinen vuosikokouskin oli nimennyt. Vuoden 2024 hallituksen varsinaisina jäsenininä toimivat Kari Madekivi (vpj.), Tuula Seppänen-Sirniö ja Jorma Teppo, jotka hoitavat jäsenasioita ja yhdistyksen laskutuksia. Tuula Seppänen-Sirniö hoitaa yhdistyksen taloutta yhdessä Tuula Vätin kanssa. Jorma Teppo ottaa vastaan Tinkilän varaukset. Muut hallituksen varsinaiset jäsenet ovat Anu Juva vastuualueenaan joululehti, Kimmo Koivisto ja Pirkkoliisa Peltonen-Santala, joka vastaa Tinkilän näyteikkunan somistuksesta ja toimii mm. Museomyllytahtuman vastuuhenkilönä. Varajäseninä toimivat Kalle Heiska, Jussi Kauppi, Saila Kukkonen ja Liisa Siltanen. Puheenjohtajana jatkaa vielä kevääseen 2025 Terttu Pesonen-Säilä, jolla on pääasiallinen vastuu Säkylän Taiteiden yön järjestämisestä yhdessä taiteellisena johtajana toimivan Raija Äärin kanssa. Säkylän Taiteiden yö järjestetään 16.8.2024 klo 18 – 21.

Museomyllytapahtuma 18.5.2024

Viime vuoden tapaan järjestämme jälleen museomyllytapahtuman Korven Alisella myllyllä la 18.5.2024 klo 14 – 18. Tule mukaan! Uutuutena tanhuesitykset. Mylly käynnistetään jälleen määräajoin. Myllyn alakerrassa katsellaan vanhoja Säkylä-filmejä. Piha-alueella kunnostettu vanha vetokone ja muutamia vanhoja traktoreita. Saattaapa paikalle porhaltaa myös pappamopoja. Rekon aitassa esillä on Tatsuo Hoshikan taidetta. Piha-alueella jälleen kotieläimiä, lapsille oma teltta ja vanhan ajan kiikkulauta! Lapset (ja varttuneemmatkin) voivat kuvauttaa itsensä yhdessä Myllytontun kanssa. Kansallispukujen tuuletus, haitarimusiikkia, arpajaiset, puffetti, grillimakkaraa ja lettubaari. Tapahtuman juontaa Marianne Mäntyranta. Lämpimästi tervetuloa! Luvassa on aurinkoinen ja tapahtumarikas kesäpäivä.

Säkylän Jokeri 2024 valitaan nyt 12. kerran

Säkylän Jokeriksi voi jälleen tehdä ehdotuksia. Vuoden 2024 Jokeri julkistetaan Säkylän Taiteiden yössä 16.8.2024. Ehdotukset kirjallisine perusteluineen tulee jättää Säkylä-seuran sähköpostiosoitteeseen sakylankotiseutuyhdistys@gmail.com 31.5.2024 mennessä. Ole rohkea, ja tee oma ehdotuksesi! Ehdotuksia voivat tehdä myös kaikki Säkylässä toimivat yhdistykset. Aiemmin valitut Säkylän Jokerit esitellään Säkylä-seuran kotisivulla: sakyla-seura.fi.

Säkylän Jokeriksi voidaan valita henkilö, joka on pitkäaikaisesti toiminut Säkylän kunnan asukkaiden hyvinvoinnin edistämiseksi yhdessä tai useammassa vapaaehtois- ja talkootyötä organisoivassa yleishyödyllisessä yhdistyksessä, tai on muuten merkittävällä tavalla edistänyt kunnan asukkaiden hyvinvointia, tai tehnyt Säkylää tunnetuksi muulla tavoin.

Säkylä- ja Köyliö-seurojen yhteinen kulttuurimatka la 13.7.2024

Säkylä- ja Köyliö-seurojen tämän vuoden yhteinen kulttuurimatka suuntautuu Tammisaareen Helene Schjerfbeck -museoon ja Fiskarsin ruukin alueelle.

Kulttuurimatka Tammisaareen 13.7.2024, ohjelma:

Kuljetus: A. Tuomisen bussi, Sami Tuominen. Matkanjohtajana toimii Mirja Reunanen. Menomatkalla kuullaan molempien seurojen tuoreimmat kuulumiset.

klo 8.00 Lähtö Ristolan huoltoasemalta, Kepolan (Salen piha) kautta Säkylän torille, josta jatketaan matkaa kohti Tammisaarta. Matkalla yksi pysähdys ABC-asemalle.
klo 11.00 Saapuminen Tammisaareen torin laidalle Cafe Schjerfbeckiin, jossa kahvi/tee ja täytetyt Backersin luomusämpylät.
klo 11.30 Helene Schjerfbeck -kävelykierros roolioppaan johdolla; kesto noin 2 tuntia, johon sisältyy käynti Tammisaaren kirkossa. Oppaana toimii Anne Ingman.
Huom! Jos käydään Raaseporin Museossa, niin sisäänpääsy maksetaan museoon erikseen. Hintaan sisältyy myös käynti Taidemuseo Chappeen ilman opastusta. Käynti on omakustanteinen. Museokortti käy maksuvälineenä. Liput 12,-/9.- euroa.
klo 13.30 Lounas Ravintola Fyrenissä meren rannalla.
klo 14.15 Lähtö Fiskarsin ruukin alueelle, matkan kesto noin 30 minuuttia. Opas tulee mukaan Tammisaaresta. Opastus Fiskarsissa kestää noin 45 minuuttia. Oppaana toimii Matti Piiroinen. Tämän jälkeen vapaata oleskelua alueella.
klo 17 Kokoontuminen Café Antiquessa, jossa korvapuustikahvit/tee. Tämän jälkeen alkaa kotimatka, jonka aikana tarvittaessa yksi pysähdys. Säkylään saavumme noin klo 20 – 20.30.

Sitovat ilmoittautumiset 1.7.2024 mennessä Terttu Pesonen-Säilälle, p. 0400 619888, s-posti tpesonensaila@gmail.com tai Helena Santalalle, p. 050 5417945, s-posti helena.santala45@gmail.com. Retken hinta 82,- on hyvä maksaa jo ilmoittautumisen yhteydessä Säkylä-seuran tilille FI36 5448 0120 0255 06 (Alasatakunnan Op) viitenumerolla 20925. Matkan hintaan sisältyy kuljetus, aamu- ja iltapäiväkahvit, lounastarjoilu ja opastukset.

Huom! Ilmoittautumisen yhteydessä mainittava nimi, puhelinnumero, erikoisruokavaliot ja mistä tulee autoon.

Ruusuntuoksuista ja ihanaa kesää 2024 toivottaa Säkylä-seuran hallitus!